Organizētībai un kaislībai nav nepieciešami lieli ieguldījumi / Orlando Duarte

20:53 3. jūlijs, 2019

Uz interviju aicinājām FK "Nikars" pagājušās sezonas galveno treneri Orlando Duarti, ar kuru aprunājāmies par telpu futbolu, privāto dzīvi un par septiņu gadu laikā piedzīvoto Latvijā.

Iesākumā no visas “Nikars” komandas un atbalstītājiem vēlamies Jums pateikt lielu paldies par lielisko darbu un milzīgo ieguldījumu, ko Jūs veicāt mūsu kluba un komandas labā šo daudzo gadu laikā. Tas nebija tikai darbs, tā bija liela draudzība, uzticība un daudzas mācību stundas mums visiem: spēlētājiem, kluba darbiniekiem un arī mūsu atbalstītājiem! Pateicoties Jums, mēs zinām, ka nekas nav neiespējams. Arī neliels klubs no tādas maziņas valsts kā Latvija var uzvarēt vienu no pasaulē labākajiem klubiem AFC “Kairat” (Kazahstāna), kas tikai pierāda to, ka ar pareizu pieeju darbam var sasniegt lielas lietas.

Mēs vēlam Jums izdošanos un jaunas uzvaras gan telpu futbolā, gan privātajā dzīvē!

 

Tagad mēs vēlamies, lai Jūs atbildat uz dažiem mūsu sagatavotajiem jautājumiem par telpu futbolu, privāto dzīvi un par piedzīvoto Latvijā:

Kāds bija Jūsu viedoklis par Latvijas telpu futbolu pēc pirmā aizvadītā mēneša Latvijā? Vai atceroties to brīdi, kaut kas ir mainījies?

Viss nāk ar zināšanām, organizāciju un kaislību. Tajā laikā tas viss bija relatīvi pakārtots tam laikam. Mūsdienās, protams, viss ir attīstījies. Vairāk spēlētāju ar plašākām zināšanām par spēli, vairāk organizētu klubu. Protams, vēl ir daudz darāmā, un vienmēr būs, bet svarīgi ir neapstāties. Nepārtraukta attīstība un pastāvīga mācīšanās ir daļa no mūsu dzīves līdz mūsu eksistences beigām. Jāatceras viena svarīga lieta, ka tas, ko mēs darām savā dzīvē, vienmēr jādara ar aizrautību, centību un entuziasmu.

Kādas, Jūsuprāt, ir Latvijas telpu futbola galvenās problēmas?

Ir svarīgi, organizējot čempionātus vai turnīrus, ka spēles likumi ir tādi paši kā FIFA, visām kategorijām. Ir nepieciešams, lai oficiālajā sezonā būtu apmēram 10 mēneši ar sacensībām (Pieaugušajiem, U19, U17, U15, U13, U11, ...), vīriešiem un sievietēm. Ir nepieciešams, lai visas ieinteresētās personas būtu speciālisti telpu futbolā (spēlētāji, treneri, direktori, tiesneši u.c.). Tāpat arī futbolā un pludmales futbolā vajadzētu būt saviem speciālistiem. Katram vajadzētu izvēlēties savu, tie ir 3 dažādi sporta veidi.

Pēc manām domām, Virslīgā ir jābūt 8 klubiem. Divām komandām, kas ierindojušās turnīra tabulā viszemāk būtu jāizkrīt uz Pirmo līgu. Pirmajā līgā būtu jābūt 16 klubiem, kas būtu sadalīti divās konferencēs. Reģionālo čempionātu uzvarētājiem būtu jānodrošina iekļūšana Pirmājā līgā, savukārt,  no Pirmās līgas uz Reģionālo čempionātu būtu jādodas katras konferences divām turnīra tabulā viszemāk esošajām komandām.

Un, protams, Jūs nevarat ļaut mazām organizācijām kavēt attīstību! Tas attiecas uz federācijām, asociācijām, klubiem, uzņēmumiem, rūpnīcām... Jebkurā gadījumā, tas arī attiecas uz mūsu eksistenci, dzīvi.

Ko varētu mainīt bez lieliem ieguldījumiem, lai paaugstinātu telpu futbola līmeni Latvijā?

Zināšanām, organizācijai un kaislībai nav nepieciešami lieli ieguldījumi. Ir nepieciešama vēlme no vadības puses, lai telpu futbols attīstītos. Dzīve nekad nebūs tā, ka mēs visu zināsim. Mums vienmēr ir jāuzdod sev jautājumi un uz tiem jāmeklē atbildes, lai mēs zinātu vairāk. Nekad neaizmirstiet, ka lietām, kas mums jādara, ir jābūt jēgpilnām, mums nevajadzētu darīt lietas tikai darīšanas pēc. Lai telpu futbols Latvijā attīstītos ir nepieciešams uzstādīt skaidrus mērķus.

Dažas idejas jau iepriekš esmu minējis, bet es neesmu tas, kam ar to būtu jānodarbojas. Tie, kuriem Latvijā ir jāattīsta telpu futbols veidojot dažādas attīstības programmām, ir LFF un LTFA.

Jūs vienmēr esat teicis, ka neviens nevar pareģot nākotni, bet kā Jūs redzat Latvijas telpu futbola nākotni?

Tas ir atkarīgs no tā, kādas ir vēlmes tiem, kas ir atbildīgi par telpu futbolu. Jums ir cilvēki ar entuziasmu un aizraušanos ar spēli. Bet, diemžēl, ar to vien nepietiek, lai izšķirtu telpu futbola nākotni. LFF un LTFA ir tiesības lemt par attīstību. Nākotne ar atkarīga no šo organizāciju vēlmes attīstīt šo sporta veidu.

Vai jūs redzat jaunos trenerus Latvijā, kuriem ir potenciāls kļūt par veiksmīgiem treneriem nākotnē?

Kā jau iepriekš minēju: „Ir nepieciešams, lai visas ieinteresētās personas būtu speciālisti telpu futbolā (spēlētāji, treneri, direktori, tiesneši utt.)”. Ja šie jaunie treneri ir telpu futbola treneri, futbola treneri un pludmales futbola treneri, viņi nekad nebūs veiksmīgi treneri nevienā no šiem 3 sporta veidiem.

Vai Latvijas čempionātā ir spēlētāji, kas varētu spēlēt spēcīgos čempionātos, piemēram, Spānijā, Portugālē, Itālijā utt.? Vai jūs varat atzīmēt kādu spēlētāju?

Varbūt 2-3 spēlētāji var šajās valstīs spēlēt augstā līmenī. Un varbūt viņiem varētu piebiedroties vēl 2-3, bet viņiem ir jāsaprot, kā jāspēlē telpu futbols. Tas nav futbols iekštelpās. Telpu futbols ir vēl viens sporta veids. Viņiem ir daudz vairāk jāzina par telpu futbolu.

Labākais Latvijas spēlētājs pēdējo 5-10 gadu laikā?

Telpu futbols ir kolektīva spēle. Man neinteresē individuālo spēlētāji, bet gan viss kolektīvs kopā. Šajos gandrīz 7 gados, kamēr esmu bijis Latvijā, esmu redzējis dažus labus spēlētājus. Daži vairs nespēlē, citi beidza savu karjeru, jaunākie spēlētāji sniegs labu nākotni Latvijas telpu futbolam.

Vai Jūs vēlētos trenēt Latvijas telpu futbola nacionālo izlasi?

Latvijai izlasei ir savs komandas treneris. Tas ir jāciena.

Vai Jūs redzējāt lielu atšķirību starp cilvēkiem Latvijā un Portugālē?

Laika gaitā dažādas tautības ir attīstījušās dažādos apstākļos, kas arī veidot to būtību. Es neesmu nacionālists, bet gan kā internacionālists. Mēs neizvēlamies, kur esam dzimuši. Politika, izglītība, reliģija, klimats... tas viss var ietekmēt to, kas mēs esam. Bet vissvarīgākais vienmēr būs mūsu cilvēcība. Varu tikai teikt, ka tiku labi uzņemts, sajutu lielisku attieksmi no cilvēkiem un man ir žēl, ka es nevaru turpināt savu darbu Latvijā.

Ja būtu iespēja atgriezt 10 gadus atpakaļ, ko Jūs mainītu savā dzīvē?

Pagātne ir pagātne. Mani neinteresē pagātnē. Es cenšos baudīt tagadni. Un nākotni… nākotni mēs paredzēt nevaram...

Vai Jūs vienmēr esat bijis treneris, vai arī Jums ir bijis arī kāds cits darbs?

Es spēlēju futbolu un telpu futbolu, tajā pašā laikā arī strādāju par treneri. Vēlāk kļuvu par profesionālu treneri.

Kādiem citiem sporta veidiem Jūs dodat priekšroku, un kāpēc Jums tie patīk?

Man patīk gandrīz visi sporta veidi, esmu sporta cienītājs. Man patīk konkurence, godīga konkurence.

Kāds bija ēdiens, ko Jūs Latvijā nobaudījāt pirmo reizi? Kāds ir Jūsu iecienītākais latviešu ēdiens?

Ēdiena izvēlē esmu pieticīgs. Es nedzīvoju, lai ēstu, bet ēdu, lai dzīvotu.

Mēs zinām, ka esat parakstījis līgumu ar „Orchies Pevele” (Francija) telpu futbola klubu. Kā jūs saņēmāt piedāvājumu no Francijas? Vai jūs varat pastāstīt mums kaut ko par šo klubu un viņu mērķiem? Kāpēc Jūs piekritāt šim piedāvājumam?

Orchies Pevele telpu futbola klubs ir klubs ar skaidri definētiem mērķiem. Kad mani uzaicināja, man patika projekts un izvirzītie mērķi, viņu organizācija un entuziasms. Es pieņēmu šo piedāvājumu, jo man patīk izaicinājumi ar augstiem mērķiem. Mēs vēlamies cīnīties par augstākajām vietām Francijā un saprast, cik tālu varam aiziet! Mēs vēlamies kļūt par atskaites punktu Francijas telpu futbolam!

Par Nikaru ... Ko Jūs ieguvāt strādājot ar “FK Nikars”?

Tas man deva lielu prieku, mācot telpu futbolu gandrīz katru dienu spēlētājiem ar atšķirīgu izpratni par šo sporta veidu. Man ir liels prieks, ka es to darīju. Es atjaunoju un pārveidoju veidus, kā mācīt un trenēt telpu futbolu. Spēlētāju pielāgošanās bija neticama. Mēs visi kopā esam lieli ieguvēji.

Jūsu labākā un sliktākā spēle FK Nikars?

Daudz nedomāju par pagātni. Es izbaudīju visas uzvaras un ienīdu visus zaudējumus.

Labākais telpu futbolists pasaulē Ricardinho komentēja jūsu pēdējo ierakstu Facebook ar šiem vārdiem: “Apsveicu, Mister! Vienmēr cīnāties, lai uzvarētu! ”. Vai jūs varat pastāstīt par savu pieredzi, strādājot ar Ricardinho?

Darbs ar Ricardinho bija ļoti vienkāršs. Pirmo reizi viņu uzaicināju Portugāles nacionālajā komandā, kad viņš bija 17 gadus vecs. Viņam ir lieliskas zināšanas par spēli. Viņš trenējas kā neviens cits, vienmēr intensīvi. Ricardinho ir ne tikai vienreizējs uzbrucējs, bet arī lielisks aizsargs. Viņam ir brīnumainas prasmes un viņš vienmēr komandas intereses liek pirmajā vietā. Viņš ir arī lielisks cilvēks.

Kādi ir Jūsu personīgie telpu futbola mērķi?

Mans galvenais mērķis ir būt labākajam cilvēkam un labākajam trenerim katru manas dzīves dienu.

Citi raksti

  • LNK Group
  • Senson Paint
  • GR Kvinto
  • Vanags
  • RG Trans
  • DABA
  • Nike